מכּתוּב לצעירות: סדנת כתיבה

צילום: אורית שחר


מי מנהל פה את העניינים?

קיבלנו מן סיפור כזה, חתום מלמעלה או שאנחנו בעצמנו כותבות וכותבים אותו בכל בוקר?

הנערות והצעירות, הנערים והצעירים, שמגיעים לסדנת הכתיבה שלנו, באים עם סיפור. לא פשוט הסיפור שלהם. הן כנראה לא בחרו בו.

"הייתי רוצה להיוולד מחדש למשפחה נורמלית", אמרה לי בת 15 מופלאה אחת. והיא צודקת. מגיע לה. לא נוכל להעלים לה את העבר, אבל נוכל לשנות, בעזרת כלים של כתיבה, את דרך ההתבוננות שלה על אותו סיפור בדיוק.

סדנת הכתיבה "מכתוב" לצעירות וצעירים בסיכון, מלמדת אותם לכתוב מחדש את סיפור חייהם, בדרך של ראיית הטוב, המבוססת על הפסיכולוגיה החיובית. המשתתפים מגבשים לעצמם לאורך הסדנה את סל החוזקות והאיכויות אותם הם מביאים לעולם, שרכשו דווקא בזכות האתגרים הלא פשוטים שעברו בחייהם הקצרים. הם לומדים שיטות של הודיה והסתכלות על מה שיש לנו, על מה שעובד לנו, על מה שהרווחנו ולא על מה שהפסדנו בדרך.

יחד אנחנו אוספים את הסיפורים ומוצאים בתוכם את החוזקות שאותם סיפורים קשים הוציאו מהם בחיים, את העוצמות שהם גילו בעצמם בזמן שחיו את סיפורם, את האיכויות הייחודיות שיש בכל אחת ואחד מהם. יחד אנחנו כותבות סיפור חדש.

<<< בא לך להתנסות בשיטת מכתוב? לחצי כאן, שלחי לי פרטים ואשלח לך תרגיל כיפי ומחזק >>>

ד"ר עלית בן יוסף

ד"ר עלית בן יוסף: בדרך של "מכתוב" צועדת איתי לשמחתי הרבה ד"ר עלית בן יוסף, אשר מאפשרת את כל החלום הזה עבורי ועבור הנערות, תומכת בפרויקט, מפתחת איתי את החזון, את האספקטים החינוכיים שלו ואת היסודות האקדמיים וגם הפרקטיים של השיטה.

עלית בעלת ידע רב שנים בתחום החינוך והמחקר בנושא ושנים של עבודת שטח עם אוכלוסיות שונות. בעלת דוקטורט בלימודי אוריינות מאוניברסיטת Hofstra בניו יורק (Ph.D), ותארים ראשונים בחינוך מיוחד, אנתרופולוגיה ואומנות.

 

הילה יגאל איזון

הילה יגאל-איזון: אמא לשניים, מנהלת תוכן בתחום החינוך והמשפחה כבר 25 שנה, עם ניסיון של עבודה עם מאות כותבים בדרך לדיוק הכתיבה שלהם למטרות שונות (ידיעות אחרונות, ynet, עיתוני הילדים של ידיעות ועוד). תואר ראשון בפסיכולוגיה (B.A), ותואר שני ביעוץ ארגוני למוסדות חינוכיים (M.A).

יצרתי את סדנת הכתיבה "מכתוב" במיוחד עבור צעירות במצבי סיכון, כשהן לוקחות את הסיפור הלא פשוט שקיבלו וכותבות אותו מחדש, בדרך שמחדדת עבורן את סל הכלים, האיכויות והחוזקות שרכשו בזכות אותו סיפור – הסל שהן מביאות איתן להמשך חייהן ולעשיה טובה ומשמעותית בחברה שלנו.

קראו כאן את תוצאות סקר הבוגרות שלנו.

סדנאות הכתיבה מתקיימות עבור שני טווחים של גילאים:

♥ צעירות וצעירים בני 18 פלוס, חסרי עורף משפחתי, בוגרות ובוגרי פנימיות ומסגרות שונות. את הסדנאות הללו אנו מקיימות בשיתוף עמותות שונות בארץ אשר מלוות אותן בפרויקטים שונים (גשר לעצמאות, עמותת "ילדים בסיכוי", הדירות של עמותת "מקום", תוכנית המנטורינג של עמותת הידידים, אוניברסיטת תל אביב, "עלמות משנות עולמות" של עמותת עלם ועוד).

♥ נערות ונערים בני 14-18 בפנימיות, הוסטלים ומסגרות שונות של חסות הנוער.

אז איך זה עובד? סדנת מכתוב היא מסלול בן 14 שבועות, הכולל מפגש של שעתיים בכל שבוע וליווי שלנו לאורך כל השבועות, גם בין המפגשים – בקבוצת ווטסאפ סגורה ובקשר אישי.

איך כותבים את הסיפור שלנו מחדש? לאט לאט ובזהירות. אנחנו משנות ומשנים את התפיסה, את הדרך שבה אנחנו מסתכלות ומסתכלים על הסיפור הזה, אנחנו מנפצות תפיסות עולם ומחשבות שנדבקו אלינו בכל מיני שלבים במסע.

מה מקבלים בקורס? סל כלים לעבודה, שהצעירות לוקחות איתן לכל החיים. בכל רגע של משבר, של בלבול, של כאב או של החלטה לאן לפנות במסלול חייהן – הן יכולות לשלוף דף ועט וכלי כתיבה שלמדו והתנסו בו – ופשוט לכתוב לעצמן את המסלול. הכלים פשוטים מאוד ופרקטיים.

מה עוד מקבלים? סל מלא בחוזקות ובאיכויות שכל אחת מהמשתתפות מביאה איתה לעולם, לחברה שלנו. תזכורות כתובות לכמה אני אלופה, כמה אני גיבורה במסע של עצמי.

ואם שוכחים? בשביל זה הקמנו את מועדון "מכתוב" לבוגרות הקורס. כל מי שהשתתפה או השתתף בסדנת הכתיבה וסיים אותה, יכולים להצטרף למועדון, אשר נפגש אחת לחודש לארוחה מפנקת בבית של הילה, מוזיקה, חברות וחברים, המון אהבה ובעיקר – תזכורת לכלים, לכמה את אלופה וליכולת שלך לבחור את החיים שלך בעצמך.

 

הנה כמה דוגמאות מהצעירות האלופות שלנו:

שירה נאלצה לגדל את כל אחיה מגיל 6 כי אף אחד אחר לא עשה את זה בבית – הפכה לבת 22 עוצמתית, עם יכולות טיפול וריפוי, שיש לה כל כך הרבה לתת בעולם ובחברה שלנו. אחרי הסדנה היא הבינה שהיא הולכת ללמוד חינוך.

עידו בן ה-14 שנזרק מהבית כי לא התאים למה שתיכננו עבורו, שטיפולי ההמרה לא הצליחו "לתקן" אותו, הוא היום בן 21, בזוגיות אוהבת ועשיה משמעותית, שמעז להגיד מי הוא ולא מפחד ללכת בדרכו.

רעות בת ה-9 שראתה את כל המשפחה מחפה ומשתיקה, בזמן שאחיה עושה בה דברים נוראיים, היא היום בת 17 שבנתה לעצמה עולם דמיוני קסום, שמציל אותה מהעולם הזה וזמין לה לבריחה בכל רגע נתון.

 

לא קל להסתכל על הסיפורים האלה בראיית הטוב – לא לנו ובטח שלא להן ולהם, אבל בסדנה קורה לנו יחד, בדרך הכתיבה, מן קסם כזה – ולאט לאט הן רואות מה הן ומי הם באמת – היום. הן מגלות את הסיפור שלהן כאן ועכשיו, סיפור של כוחות ותעצומות ואיכויות מדהימות ורצון לחיות ולהילחם על עצמן. כדי לשמוע עוד על סדנאות הכתיבה שלנו, מוזמנים ליצור קשר כאן.

קראו כאן עוד סיפורים של צעירות וצעירים.

המלצות

"סביבה בטוחה ומקבלת"

סדנת הכתיבה ״ מכתוב״ של הילה היא הרבה מעבר לרק כתיבה. קיימנו כבר 4 סדנאות כתיבה עם הילה ובכל סדנה התהליך הרגשי והחברתי שהצעירות עוברות הוא מדהים ומרגש בכל פעם מחדש. הילה מצליחה לייצר סביבה בטוחה, בלתי שיפוטית ומקבלת, שבה הצעירות שעברו חיים לא פשוטים, יכולות להביע את עצמן, לשתף, לכתוב ויותר מכך, לספר את הסיפור שלהן ממקום חזק ובוטח.

תמי אדן, עמותת "ילדים בסיכוי"

***

<<< בא לך להתנסות בשיטת מכתוב? לחצי כאן, שלחי לי פרטים ואשלח לך תרגיל כיפי ומחזק >>>

***

"גילו בעצמן סיפורים, זיכרונות וכישרונות" / עמותת עלם

"אני ממליצה בחום על סדנת הכתיבה של הילה. הילה מלאת ידע, ניסיון, אהבת אדם, תשוקה לעשייה שלה ובעיקר – מוכנות ענקית להתגמש, להקשיב ולשנות בהתאם לצרכים של הקבוצה. השיחות איתה היו מרתקות והמוכנות שלה לברוא מחדש את הסדנה בכל פעם לפי הצרכים שעולים מהשטח הייתה חלק בלתי נפרד מההצלחה של הסדנה. הצעירות התחברו אליה, שיתפו אותה גם בין המפגשים וגילו בעצמן סיפורים, זיכרונות וכישרונות תוך כדי המפגשים".

עמותת עלם, ניצן ברנשטיין

***

"פותחת את הבית והלב" / עמותת מקום

"אולי אני צריכה סדנת כתיבה מהילה, שתנחה אותי איך לומר תודה על רוחב הלב בו היא הגיעה לחיינו, על המילים הטובות ששמעתי ממשתתפות הסדנה, על הבית והלב שהיא הכינה לקראתם לפני כל מפגש, על הסדנה שהתמשכה לעוד מפגש ועוד, כי הם פשוט רצו.
שבועות שאני כותבת מילה אחת והשאר בורחות לפינות החדר, עד שהיום אחת הצעירות שהשתתפה בסדנה שלחה לי משהו שהיא כתבה, ככה, בלי סיבה או הקשר, ושם, בין ארגזי כתיבתה, מצאתי גם אני את שחיפשתי, את מילות התודה להילה ולסדנה".

איריס זלכה, מנהלת עמותת מקום

***

"צמיחה נפשית וביטחון עצמי" / עמותת ילדים בסיכוי

"לא ידעתי בהתחלה שהכתיבה תגרום לי לצמיחה נפשית ולחיזוק הבטחון העצמי שלי ולהשלמה עם העבר שלי. התחלנו את סדנת הכתיבה ובכל שיעור עסקנו בטכניקת כתיבה מסוימת, ולאט לאט נוצר חיבור רגשי טוב בין הבנות ויכולנו לפרוק אחת על השנייה ולהוציא את זה מהלב ולכתוב את זה.
התחלתי משיעור לשיעור לכתוב, שזה משהו שלא עשיתי בחיי והרגשתי שיפור בביטחון העצמי שלי, ובאבן הענקית שיושבת לי בלב כל כך הרבה שנים, שמשתחררת משיעור לשיעור. אני ממליצה על הסדנה הזו לכל אדם אפשרי, שיש לו בעיות, חסמים נפשיים, אבנים בלב, התנהגויות לא רצויות שרוצה לשנות וכמובן, לאדם שרוצה לשנות את עצמו בצורה טובה וחיובית.
ללא הסדנה, לא יכולתי לשחרר משקעים שהיו לי בלב וטראומות שעברתי. הכתיבה גרמה לי לצמוח, לפתור בעיות. אני מאושרת שהייתי חלק מהסדנה הזו ומודה להילה המקסימה שלנו, שהייתה שם עבורינו 24-7. אין עליה ולא יהיה ניתן להחליף אותה. הייתה שם עבורי תמיד וגרמה לנו ליצור חוויה בלתי נשכחת עם הבנות ואיתה. אוהבת אותה הכי בעולם".

ק', צעירה בת 24, עמותת "ילדים בסיכוי"

***

להתחבר לכוחות שבנו / צוות פנימיית נווה מיכאל

"הילה יקרה, כל אחת הגיעה למפגש עם עולם מלא משלה. במפגשים איפשרת להתחבר לכוחות שבנו, להתלהבות, ליופי שבדרך. כל מפגש היה חוויה מיוחדת, שבה נחשפנו לכלים שאפשרו לנו לעשות שינויים – בשפה, בחשיבה, בהתנהגות, בהוויה ובמהות.
השכלת בתבונה ורכות להאיר את הדרך, לפזר ערפל. הצלחת לכוון את הלב. וגם כשהתגלו קשיים ונשמעו אנחות, לא עשית הנחות. חידדת ובנית תובנות חדשות שתרמו לשיפור איכות הנפש.
ברגישות מיוחדת, תרמת ליכולת שלנו לשלב בתמונת החיים גוונים חדשים ומלאי עוצמה. לחבר אותנו לכוחות הטמונים. וכך, לאט לאט התחולל שינוי, שבו יצקה כל אחת תוכן משלה – צמיחה, משמעות, חופש, שיתוף ורוגע. העצמת חוויה מיוחדת של התפתחות, היפתחות וחיבור.
יקרה, תודה על ההשקעה והדאגה לכלל ולפרט. תודה על שדייקת את הדברים בצורה מקצועית ועם זאת, הכי אישית שאפשר. אין ספק, כוח המסרים והתובנות יהדהדו בחיינו וילכו עמנו הלאה".

באהבה והערכה רבה, צוות ציון ובנותיה, נווה מיכאל, תשפ"ב.

***

להיות נוכחת / עמותת "שירת הלב"

הילה יקרה, תפסתי לעצמי איזה רגע מרווח שיש לי בין הדברים ואז ישר נזכרתי בך ואמרתי שאני רוצה להודות לך על השיעור בשבוע שעבר. זה היה לי מאוד משמעותי. למרות שתמיד אני באה איכשהו עמוסה וקשה לי עם התנועה הפנימית, את מצליחה ככה לאסוף את כולנו בכל פעם מחדש, עם החן שיש לך, לזמן כל כך מהנה, לזמן כל כך מבריא ומשלים כל כך הרבה דברים בתוכי, כי זה מסע שהוא לא רק מעכשיו. זה משהו מאוד גדול מלפני וזה ממש עוזר לי לדייק את עצמי וגם את הסובבים אותי ובקשרים שלי. אני פשוט בהודיה מאוד גדולה להשם שיש אותך בזמן הזה, בדיוק, ובזה שזה מצליח לי ואני באה ואני לא מוותרת – זה חסד גדול.
זה כיף להחזיר אור ללב שלך, כי באמת את עושה את המסע איתנו כל כך מדויק ובמיוחד לי, שאני כל כך רגישה ויש לי המון המון התנגדויות, להקשיב, להיות נוכחת, ושוב, יש בך חן כזה, שפשוט שובה אותי בכל פעם מחדש ואני אומרת איזה כיף שבאתי. ואגב, שתדעי, שלאט לאט דברים פשוט נכנסים וחוזרים למקום של שלום כל כך עמוק בי.
ואימאל'ה, זה משמעותי לי.
רק השם יודע כמה שזה מסע שהוא לא פשוט ואת מצליחה לקחת את זה לשלום. זו ברכה הכי גדולה, אז יאללה, מחכה ליום שלישי!

ש', צעירה מעמותת "שירת הלב"

***

ליווי מקצועי ונעים / מיקרוסופט

"הילה הגיעה למיקרוסופט לבניית פלטפורמה של תוכן עבור קהילת ההורות והחינוך של עובדי החברה – בדרך שיוצרת קהילה, מבססת ומחברת, בדרך לצמיחה אישית כהורים וצמיחה משותפת כקהילה. ניהול התוכן של הילה יצר בקהילה תקופה משמעותית, מלמדת, מרתקת וייחודית וכן הצית רעיונות חדשניים למיזמים בתחום החינוך.
הילה בנתה עבורם תוכן איכותי עם מגוון רחב של מרצים ואנשי חינוך, בהם נחשפו חברי הקהילה לנושאים ודנו בשאלות כמו – כיצד צריכה להיראות מערכת החינוך בשנת 2021, מהם סוגי הסמכות ההורית, חינוך למגדר ולמיניות. הילה שילבה בתכני הקהילה מגוון סדנאות, הרצאות וימי עיון, בין היתר עם הרב שי פירון, פרופ' יולי תמיר וד"ר שמעון אזולאי.
מעבר לפן המקצועי הנדיר שהילה מביאה עימה, בעיקר מנסיונה הרב וחקירה בלתי פוסקת, הילה היא גם אדם נפלא, המלווה באופן נעים ומקצועי את הצוות וחברי הקהילה. האש הבוערת בהילה היא חינוך וזה ניכר בעבודתה".

שני ברקוביץ, מנהלת מעורבות עובדים וחוויות תוכן, Microsoft

***

אישיות אמיצה וערכית / ynet

"בשנותיה כעורכת ערוץ ההורים של ynet הפכה הילה את התחום למקור התוכן החשוב ביותר בתחום זה ברשת, לפלטפורמה מוערכת לדיון פלורליסטי בסוגיות של חינוך, ולגוף שנותן את הטון במדיה הישראלית בעניינים עקרוניים שעלו לסדר היום הציבורי בתחומים אלה.

כאישיות אמיצה וערכית גם בחייה הפרטיים, בחרה הילה לרתום את הפופולריות של הערוץ אותו ערכה ולתרגם אותו למעשים בעלי חשיבות חברתית. בזכות המודעות התקשורתית הרחבה שיצרה הילה כלפי הנושא, נמצאו פתרונות לאלפי ילדים בסיכון, וחייהן של מאות משפחות-מתנדבות השתנו בפועל מהקצה אל הקצה. למעט מאוד עיתונאים יש זכות לומר שהם חתומים על הצלחה מעשית משמעותית ששיפרה את חיי הקוראים שלהם – ואני גאה לומר שהעשייה של הילה בתחום זה זורחת כדוגמה מובהקת למהלך מוצלח כזה. אין לי ספק שהילה תהיה נכס מהותי לכל ארגון שבו תשתלב".

יון פדר, עורך ראשי, ynet

***

"מגלות חוזקות וחלומות"

"במסגרת התכניות החינוכיות / טיפוליות שמופעלות בפנימייה היתה לנו הזכות להכיר את הילה יגאל איזון, אשר העבירה מספר סדנאות כתיבה לנערות פנימיית עלמא. הסדנא מקנה לנערות את היכולת לכתוב את סיפור חייהן מחדש ובכך לתרגל כתיבה, להכיר את עצמן לעומק, להכיר את החוזקות והחולשות שלהן ובהתאם, ליצור שינוי בחייהן.
הילה מעבירה את הסדנא במקצועיות, רגישות, הכלה ויצירתיות. יש לה יכולת גמישות והתאמת התכנים ליכולת של כל נערה ולמצבה במפגש. היא הצליחה לרכוש את אמונן והתוצרים מדברים בעד עצמם. הנערות מתחברות, משתפות, מתייעצות ומגלות בעצמן תוך כדי כתיבה את החוזקות והחלומות שלהן".

גלית אלוש-ראובן, מנהלת פנימיית עלמה, חסות הנוער

***

"לימדת אותי שיש לי את היכולת"

אני באמת שכבר מספר ימיים יושבת על ההמלצה הזו, עוברת מהמחשב לוואצאפ ואז נזכרתי שכל התהליך הזה התחיל דרך דף ועט. אך מסבירים תהליך משנה חיים? אך מסבירים תהליך משנה תפיסה? אך מסבירים תהליך משנה שגרה? איך מסבירים תהליך ששינה לי קבעון של 31 שנה?
תודה שהצלחת לעצור לי את הלופ החוזר, שהצלחת לתת מקום לשביל חדש, בעדינות, ברגישות בהכוונה שלך, לימדת אותי שיש לי את היכולת. ממליצה בחום רב להירשם ל"מכתוב". תנו לעצמכם לכתוב תסריט חדש לחייכם :)"

נ', צעירה בת 31, עמותת "ילדים בסיכוי"

***

"השקט של פלא הכתיבה"

"את הילה פגשתי כבר בגלגול קודם .מלאת אמביציות להרבות בטוב. עם עולם מלא במילים, רעננות ומרץ כזה של חריצות ותכלס .היא נכנסה לבית השני או הראשון (תלוי איך מסתכלים על זה) של הבנות האלה, בדיוק עם כל מה שהיא .חושבת על הכל, על המחברת והפופים מסביב, לייצר בדיוק את האווירה, שתצליח לחדור ולהוציא גם יחד, אל ואת העולם (הבלתי נסבל) הפנימי שלהן, זה שככה סתם, הן מעדיפות שלא להתעכב עליו.
כשהן חזרו הביתה, לארוחת צהרים, אחרי המפגש הראשון עם הילה, אי אפשר היה לפספס את השקט שהביאו איתן. כזה שמאד קשה להסביר במילים. שקט שיכול להגיע עם פלא הכתיבה .תנו להן את המתנה הזאת. היא תישאר איתן, לתמיד".

אושי, רכזת לימודים, הוסטל נאות אביב, חסות הנוער

***

"כלים להתמודדות בחיי היומיום"

"הילה היקרה, ברצוני להודות מקרב לב על סדנה מדהימה ועוצמתית שנתת לצעירים שלנו. את בנאדם מאוד נעים, מכיל, עם הרבה ניסיון חיים וגישה חיוביות, שיודע למצוא את העוצמות והחוזקות הייחודים בכל צעיר. אני נוטה להאמין שבזכות זה שהיית חשופה למקרים קשים ומורכבים בעבודתך כעורכת, את יודעת לקבל את סיפורי הצעירים ללא חשש.
את יודעת להסתכל בעיניים יחד איתם על סיפור החיים המורכב שעברו, אך באותה נשימה, יודעת לשאוב ממנו את הכוחות והדברים שיכולים לחזק. דרך כלי הכתיבה ראיתי כי הם מחזקים את המחוברת האישית שלהם לעצמם ואף בין חברי הקבוצה. נתת לצעירים הרבה כלים להתמודדות בחיי היומיום.
כמות הפידבקים שאני מקבלת מהצעירים היא מדהימה, חלקם ממש מודים בפני שנתנה להם האפשרות ללכת לסדנה. זאת באמת היתה הצלחה גדולה. האכפתיות שבך והרצון להצלחת התהליך פשוט מדהים. אני מאחלת שכמה שיותר צעירים וצעירות בארצנו יחשפו לסדנות המיוחדות שאת רוקמת".

גלי אומברג, עו"סית, עמותת מקום