מכּתוּב לצעירות: סדנת כתיבה

צילום: אורית שחר


מי מנהל פה את העניינים?

קיבלנו מן סיפור כזה, חתום מלמעלה או שאנחנו בעצמנו כותבות וכותבים אותו בכל בוקר?

הנערות והצעירות, הנערים והצעירים, שמגיעים לסדנת הכתיבה שלנו, באים עם סיפור. לא פשוט הסיפור שלהם. הן כנראה לא בחרו בו.

"הייתי רוצה להיוולד מחדש למשפחה נורמלית", אמרה לי בת 15 מופלאה אחת. והיא צודקת. מגיע לה. לא נוכל להעלים לה את העבר, אבל נוכל לשנות, בעזרת כלים של כתיבה, את דרך ההתבוננות שלה על אותו סיפור בדיוק.

סדנת הכתיבה "מכתוב" לצעירות וצעירים בסיכון, מלמדת אותם לכתוב מחדש את סיפור חייהם, בדרך של ראיית הטוב, המבוססת על הפסיכולוגיה החיובית. המשתתפים מגבשים לעצמם לאורך הסדנה את סל החוזקות והאיכויות אותם הם מביאים לעולם, שרכשו דווקא בזכות האתגרים הלא פשוטים שעברו בחייהם הקצרים. הם לומדים שיטות של הודיה והסתכלות על מה שיש לנו, על מה שעובד לנו, על מה שהרווחנו ולא על מה שהפסדנו בדרך.

יחד אנחנו אוספים את הסיפורים ומוצאים בתוכם את החוזקות שאותם סיפורים קשים הוציאו מהם בחיים, את העוצמות שהם גילו בעצמם בזמן שחיו את סיפורם, את האיכויות הייחודיות שיש בכל אחת ואחד מהם. יחד אנחנו כותבות סיפור חדש.

 

ד"ר עלית בן יוסף

ד"ר עלית בן יוסף: בדרך של "מכתוב" צועדת איתי לשמחתי הרבה ד"ר עלית בן יוסף, אשר מאפשרת את כל החלום הזה עבורי ועבור הנערות, תומכת בפרויקט, מפתחת איתי את החזון, את האספקטים החינוכיים שלו ואת היסודות האקדמיים וגם הפרקטיים של השיטה.

עלית בעלת ידע רב שנים בתחום החינוך והמחקר בנושא ושנים של עבודת שטח עם אוכלוסיות שונות. בעלת דוקטורט בלימודי אוריינות מאוניברסיטת Hofstra בניו יורק (Ph.D), ותארים ראשונים בחינוך מיוחד, אנתרופולוגיה ואומנות.

 

הילה יגאל איזון

הילה יגאל-איזון: אמא לשניים, מנהלת תוכן בתחום החינוך והמשפחה כבר 25 שנה, עם ניסיון של עבודה עם מאות כותבים בדרך לדיוק הכתיבה שלהם למטרות שונות (ידיעות אחרונות, ynet, עיתוני הילדים של ידיעות ועוד). תואר ראשון בפסיכולוגיה (B.A), ותואר שני ביעוץ ארגוני למוסדות חינוכיים (M.A).

יצרתי את סדנת הכתיבה "מכתוב" במיוחד עבור צעירות במצבי סיכון, כשהן לוקחות את הסיפור הלא פשוט שקיבלו וכותבות אותו מחדש, בדרך שמחדדת עבורן את סל הכלים, האיכויות והחוזקות שרכשו בזכות אותו סיפור – הסל שהן מביאות איתן להמשך חייהן ולעשיה טובה ומשמעותית בחברה שלנו.

קראו כאן את תוצאות סקר הבוגרות שלנו.

סדנאות הכתיבה מתקיימות עבור שני טווחים של גילאים:

♥ צעירות וצעירים בני 18 פלוס, חסרי עורף משפחתי, בוגרות ובוגרי פנימיות ומסגרות שונות. את הסדנאות הללו אנו מקיימות בשיתוף עמותות שונות בארץ אשר מלוות אותן בפרויקטים שונים (גשר לעצמאות, עמותת "ילדים בסיכוי", הדירות של עמותת "מקום", תוכנית המנטורינג של עמותת הידידים, אוניברסיטת תל אביב, "עלמות משנות עולמות" של עמותת עלם ועוד).

♥ נערות ונערים בני 14-18 בפנימיות, הוסטלים ומסגרות שונות של חסות הנוער.

אז איך זה עובד? סדנת מכתוב היא מסלול בן 14 שבועות, הכולל מפגש של שעתיים בכל שבוע וליווי שלנו לאורך כל השבועות, גם בין המפגשים – בקבוצת ווטסאפ סגורה ובקשר אישי.

איך כותבים את הסיפור שלנו מחדש? לאט לאט ובזהירות. אנחנו משנות ומשנים את התפיסה, את הדרך שבה אנחנו מסתכלות ומסתכלים על הסיפור הזה, אנחנו מנפצות תפיסות עולם ומחשבות שנדבקו אלינו בכל מיני שלבים במסע.

מה מקבלים בקורס? סל כלים לעבודה, שהצעירות לוקחות איתן לכל החיים. בכל רגע של משבר, של בלבול, של כאב או של החלטה לאן לפנות במסלול חייהן – הן יכולות לשלוף דף ועט וכלי כתיבה שלמדו והתנסו בו – ופשוט לכתוב לעצמן את המסלול. הכלים פשוטים מאוד ופרקטיים.

מה עוד מקבלים? סל מלא בחוזקות ובאיכויות שכל אחת מהמשתתפות מביאה איתה לעולם, לחברה שלנו. תזכורות כתובות לכמה אני אלופה, כמה אני גיבורה במסע של עצמי.

ואם שוכחים? בשביל זה הקמנו את מועדון "מכתוב" לבוגרות הקורס. כל מי שהשתתפה או השתתף בסדנת הכתיבה וסיים אותה, יכולים להצטרף למועדון, אשר נפגש אחת לחודש לארוחה מפנקת בבית של הילה, מוזיקה, חברות וחברים, המון אהבה ובעיקר – תזכורת לכלים, לכמה את אלופה וליכולת שלך לבחור את החיים שלך בעצמך.

 

הנה כמה דוגמאות מהצעירות האלופות שלנו:

שירה נאלצה לגדל את כל אחיה מגיל 6 כי אף אחד אחר לא עשה את זה בבית – הפכה לבת 22 עוצמתית, עם יכולות טיפול וריפוי, שיש לה כל כך הרבה לתת בעולם ובחברה שלנו. אחרי הסדנה היא הבינה שהיא הולכת ללמוד חינוך.

עידו בן ה-14 שנזרק מהבית כי לא התאים למה שתיכננו עבורו, שטיפולי ההמרה לא הצליחו "לתקן" אותו, הוא היום בן 21, בזוגיות אוהבת ועשיה משמעותית, שמעז להגיד מי הוא ולא מפחד ללכת בדרכו.

רעות בת ה-9 שראתה את כל המשפחה מחפה ומשתיקה, בזמן שאחיה עושה בה דברים נוראיים, היא היום בת 17 שבנתה לעצמה עולם דמיוני קסום, שמציל אותה מהעולם הזה וזמין לה לבריחה בכל רגע נתון.

 

לא קל להסתכל על הסיפורים האלה בראיית הטוב – לא לנו ובטח שלא להן ולהם, אבל בסדנה קורה לנו יחד, בדרך הכתיבה, מן קסם כזה – ולאט לאט הן רואות מה הן ומי הם באמת – היום. הן מגלות את הסיפור שלהן כאן ועכשיו, סיפור של כוחות ותעצומות ואיכויות מדהימות ורצון לחיות ולהילחם על עצמן. כדי לשמוע עוד על סדנאות הכתיבה שלנו, מוזמנים ליצור קשר כאן.

קראו כאן עוד סיפורים של צעירות וצעירים.