פרויקט 100 ישראלים קטנים

בואו להכיר את הילדים המיוחדים של סדרת הכתבות "100 ישראלים קטנים". בפרויקט המיוחד הזה, שיצרתי בערוץ המשפחה של Xnet, זכיתי לפגוש עשרות ילדים מיוחדים בכל הארץ – כל אחד והסיפור שלו, המקום בו הוא חי, התרבות, המנהגים, החלומות, האהבות, האתגרים והמשפחה הייחודית שלו.

פגשתי שם ילדים שגרים בבתי בוץ או בקראוון או אפילו באוטובוס, בצפון ובדרום, במדבר, בעמק ובבקעה. פגשתי ילדים מכל המגזרים, התרבויות, סיגנונות החיים, סיגנונות החינוך.

כולם בני 7-9, כשהם כבר יכולים לדבר ולספר, אך הסיפור שלהם עדיין מזוכך מהעולם, אמיתי, הכי אותנטי, הכי מהלב, כי הם עדיין ילדים. הם סיפרו סיפורים מרתקים, שיתפו אותי בחלומות שלהם ולפעמים גם בסודות שלהם והכירו לי את המשפחות המיוחדות שלהם.

פגשתי בדרך גם המון הורים מיוחדים, שבחרו עבור המשפחה שלהם דרך חיים מאוד ספציפית, מאוד ייחודית, מאוד מדויקת עבורם. והיו שם גם המון סיגנונות חינוך ייחודיים – חינוך ביתי, אנסקולינג, חינוך אנטרופוסופי ודמוקרטי ופתוח ועוד. מה הדרך הכי נכונה לחנך ילדים? מה המקום הכי טוב להם לגדול בו? כל משפחה ומה שנכון לה. כל משפחה והסיפור שלה. כל הסיפורים כאן:

 

אלה, בת 6, מחוות יתיר בנגב: "בנינו את הבית שלנו בעצמנו, מבוץ"
"אני גרה בחווה מבודדת ומרוחקת, עוזרת להוריי בזריעה ובקציר, מטפלת בעזים, רוכבת על הסוסים ומעדיפה לא ללכת לבי"ס". אלה אורן מספרת בסדרת כתבות חדשה על אורח חייה הייחודי. קראו כאן את הכתבה המלאה. צילום: קובי בכר.

צילום: קובי בכר

 ♥ כחל, בן 8, מגיתה: "אחי העיר אותי ואמר שאמא שלנו יולדת בסלון"
"המשפחה שלי אוכלת כמעט כל צהריים ביחד, מתחת לביתנו זורם נחל, אחה"צ אנחנו משחקים בטבע ליד הבית ובביה"ס שלי אין מבחנים". כחל ענבר מספר על אורח חייו המיוחד בישוב גיתה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

זהר סופר, בת 5, מערד: "החלטתי שלא בא לי להיות בגן, אז עליתי לכיתה א'"
ב-1 בספטמבר לא התחשק לה גן, אז היא הצטרפה לטקס של העולים לכיתה א' ומאז היא שם. פרויקט 100 ישראלים קטנים מציג את זהר, הילדה שאף אחד לא מחליט עליה. וחבל שתנסו. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

 ♥ עידן, בן 8, משבט פאווז בעילבון: "כשאבא בצבא אני הגבר בבית"
הכירו את הילד הקוסמופוליטי עידן פאווז: הוא הולך לתפילה במסגד בימי שישי, משתתף בקידוש בערב שבת ומקשט אשוח בחג המולד. בחצר הוא מגדל חיות ובלילות חולם להיות כוכב כדורגל. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

 ♥ תֹם, בת 8, מקיבוץ צבעון: "אמא ואבא שלי בנו לי קיבוץ"
בצריפים ישנים של הצבא, סמוך לגבול לבנון – החליטו 23 משפחות לבנות לעצמן קיבוץ. תֹם בת ה-8 עוד לא מבינה הרבה בערכי קהילה, חינוך ואקולוגיה. בינתיים היא רק יודעת שכיף לה. קראו כאן את הכתבה המלאה. צילום: קובי בכר.

צילום: קובי בכר

 ♥ רעות, בת 8, מפתח תקווה: "מתעוררת בבוקר מתי שאני רוצה"
היא לא הולכת לבית הספר ואין לה כיתה, מחנכת או מנהלת, אבל היא לומדת בכל יום המון דברים חדשים. רעות חייט בת ה-8 מספרת על חוויותיה והרפתקאותיה בחינוך הביתי. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

 ליה, בת 7, מכפר סגול שבנגב: "לי ולאחותי יש כפר פרטי משלנו"
"אחר הצהרים אחותי ואני רוב הזמן לבד בכפר שלנו, בלי טלוויזיה ובלי חברים, אז אנחנו מנגנות בנבל ובחליל וממציאות לעצמנו כל מיני משחקי דמיון". ילדת השבוע: ליה נצר מצפון הנגב. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

 ♥ אליהו, בן 8, מלוד: "בשכונה שלנו גרים יחד ערבים, חרדים, דתיים וחילונים"
"יש הרבה דתיים שמפוזרים בעיר, אז בנינו את הגרעין התורני שמחבר בין כולם". אליהו פנחסי מספר על חיי הקהילה, על התפילות בביה"ס וגם על הקשר עם הערבים והחרדים בעיר. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

 ♥ אלה, בת 7, מתל אביב: "אמא ואני משפחה יחידנית"
"אמא שלי מאוד רצתה ילדה, אז היא הלכה לבנק הזרע, שזה לא בנק שמביאים בו כסף". אלה שושני גרה בשינקין, נוסעת באופניים ממקום למקום, חולמת להיות שחקנית והכי אוהבת לאכול סושי. קראו כאן את הכתבה המלאה.

צילום: קובי בכר

 ♥ מעין, בת 6, מבית ינאי: "בכל שנה אני עוברת דירה"
עכשיו היא גרה ממש מול הים, אבל לפני זה היא גרה בעפולה ולפני זה ברעננה וגם במעלה שומרון והיא רק בת 6. מעין בן המוריה מסבירה למה הכי כיף בעולם לנדוד כל הזמן. קראו כאן את הכתבה המלאה. צילום: קובי בכר.

 

 שריי מרחיב, בת 8, מחולון: "אני אוהבת להיות שומרונית"
אחר הצהרים היא לומדת תורה, בפסח מעלה קורבן בהר גריזים ולא אוכלת שום אוכל מוכן, אבל את חנוכה ופורים היא לא חוגגת בכלל. שריי מספרת איך זה לגדול בקהילה השומרונית. קראו כאן את הכתבה המלאה. צילום: קובי בכר.

צילום: קובי בכר

 ♥ לני הגלבכר, בת 7, מפצאל: סבא ניצול שואה ואבא גרמני
"כשסבא פגש את אבא הוא היה קצת עצוב, כי הוא חשב שאולי אבא הוא אחד מהרעים שרוצים להרוג אותנו, אבל אחר כך הוא הבין שהוא טוב ליהודים". סיפורה של לני (7) מבקעת הירדן. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

 אלכס, בת 4, מברוש הבקעה: כולם בישוב שלי מבוגרים או תינוקות
"ההורים שלי רצו להקים ישוב חדש, אז אין פה בינתיים עוד ילדים. רק שלושה ממש קטנים. אני משחקת עם המבוגרים והכלבים והחתולים והסוסה". אלכס הקטנה מספרת איך זה לגור בישוב בהקמה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

 ♥ עמנואל אסאו, בן 7 מרותם: אני חילוני בבית ודתי בבית הספר
בבוקר הוא יוצא לביה"ס עם כיפה וציציות, מתפלל ולומד תורה וחומשים, אבל אחר הצהרים הוא חוזר לבית חילוני לחלוטין. עמנואל בן ה-7 מספר איך זה לחיות בדו קיום בישוב דתי-חילוני.קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

כליל, בן 6, ממצפה חרשים: נודד עם התיאטרון של אמא ואבא
פעמיים בשנה הוא אורז בגדים ומשחקים לחודשיים ונוסע לסיבוב הופעות עם הוריו: איך נראים חייו הלא-שגרתיים של כליל למפרט-סולג', בן למשפחת להטוטנים, שהיה מעדיף לא לגדול לעולם. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אליה, בת 8, מפרדס חנה: הייתי היהודיה היחידה בכיתה בכפר קרע
בביה"ס שלה מדברים בשתי שפות – עברית וערבית, חוגגים את כל החגים – מוסלמים ויהודיים וכשעצובים – הולכים לחסן המנהל לקבל סוכריה. אליה אלדר מספרת איך זה להתחנך בבי"ס דו לשוני. קראו כאן את הכתבה המלאה. צילום: קובי בכר.

צילום: קובי בכר

מקאריוס, בן 8, מכפר ורדים: חולם להיות ארכיבישוף בקפריסין
בבוקר לומד בבית ספר במעיליה ומתחנך בדרך הנצרות, אבל אחה"צ הוא משחק רק עם חבריו היהודים בכפר ורדים. מקאריוס חורי, ערבי-נוצרי, מלמד איך חיים בדו קיום. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

סיטה (7) מפרדס חנה: בביה"ס שלי לומדים מה שרוצים ואין מורים
 בבית הספר "הבית העגול", מאמינים שילדים צריכים לעשות כל היום מה שהם בוחרים ומה סיטה בוחרת לעשות? היא דווקא בוחרת ללמוד ולהסתקרן ואפילו נהנית מכל רגע. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אמייל (7), ממעלות-תרשיחא: הוריי מצאצאי צד"ל, אבל אני ישראלית
משפחתה של אמייל, לבנונית-נוצריה, הוברחה מלבנון לארץ. כשאביה מדבר על צד"ל, על הגעגועים ועל תחושת התלישות שלו בארץ, היא לא מבינה. "אני מרגישה יהודיה כמו כל חברותיי". קראו כאן את הכתבה המלאה.

100 ישראלים קטנים

אביב לפיד, בת 8 משדרות: "אני גרה בקיבוץ קטן בתוך העיר
הרחוב שלה נראה כמו כל רחוב אחר, אבל למעשה חיה בו קהילה שיתופית, עם קופת קיבוץ, חדר אוכל וחבורת ילדים שגדלה יחד, ממש כמו בקיבוצים של פעם. אביב מספרת איך זה עובד. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אוהד ריזונובר, בן 8 מקהילת העבריים בדימונה: "הבאתי אהבה למשפחה
יש לו בגדים שונים, שפה אחרת, חגים ייחודיים ואוכל אחר, אבל כל זה לא מפריע לו להיות אהוב על חבריו בבית הספר ולאהוב ללמוד. אוהד מספר לנו על חייו המיוחדים בקהילת העבריים. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

עדי (8), ממושב מסלול: "אני חלש מחבריי, אבל מנצח בדברים אחרים
הוא אמנם יותר חלש מאחרים ומתעייף מהר, אבל עדי, חולה במחלת ניוון שרירים, מצליח להיות תלמיד מצטיין, פעיל מסור במועצת התלמידים וחבר אהוב בכיתה ובתנועת הנוער. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

סול נאמן-גולן, בן ה-7 מקציר: "לא הולך לביה"ס ולומד מה שבא לי
הוא ושני אחיו מתחנכים בשיטת אנסקולינג, שזה אומר שאם הם שואלים – מסבירים להם, אבל לא מלמדים אותם במיוחד. סול (7) מסביר איך זה עובד ולמה הוא ממש אוהב ללמוד.קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

תיאטרון משפחתי: חיי הבמה של אביגיל קלדרון, בת ה-8 מפרדס חנה
לפני שנולדה כבר היתה דמות בהצגה ומאז היא חיה סביב ההצגות של הוריה ושיעורי התיאטרון בהן היא מלמדת עם אמה. הכירו את אביגיל – שחקנית מלידה, שחולמת (איך לא?) לכבוש את הבמה.קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

משפחת הפנימייה של נעם בן ה-7: "יש לי אח קטן ועוד 15 אחים אומנים
משפחתו של נעם (7) משמשת משפחתון ל-15 נערים בכפר נוער לנערים. "הם אחים שלי בדיוק כמו אחי הקטן. במקום להיות בפנימייה, הם כאן, עם משפחה וחברים שאוהבים אותם".קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

עדי וזהר כפרי בנות ה-8 מציגות: מופע הקרקס המשפחתי שלנו
"אבא פותח את המופע, אמא יוצרת בבועות סבון, נעם עפה על הטיסו, מעיין עושה תרגילי אש, עדי וזהר באקרובלאנס ומיקה מחייכת ומנסה לא להפריע". משפחת כפרי במופע משפחתי.קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

סיני גבעון, בת 7, מהישוב עזוז: "המדבר הוא הבית שלי
אי שם בדרום הרחוק, סמוך לגבול מצרים, יחד עם עוד 19 משפחות, גרה לה בתוך קרוואן סיני הקטנה. "אני אוהבת לגור כאן, אבל הייתי רוצה שיהיה טיפה יותר ירוק".קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

יָהָאל, בת ה-8 מתלמי יפה: אני גרה באוהל מונגולי ומטפסת על עצים
בבוקר היא לא ממהרת להגיע לבי"ס לפני הצלצול. היא יוצאת מהאוהל, מאכילה את התרנגולות ויוצאת לטפס על עצים עם אביה או לטייל בשדות עם אמה. חייה המיוחדים של יָהָאל עוגן-נירז.קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

יערה ושחר (8) מרמות מנשה: "אמא גדלה בקיבוץ ואבא באתיופיה
"אם שואלים אותי בבי"ס למה אמא בהירה ואבא כהה, אני פשוט מסבירה שאבא מאתיופיה ואמא מישראל". התאומות שחר ויערה קדני מספרות על חייהן המיוחדים. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

טליה, 8, מעמק התימנים בירושלים: "אבא גדל בבית הזה ועכשיו אני"
העמק הקסום והציורי הזה, היה פעם איזור שומם בלי חשמל ומים. היום זה המקום האהוב על טליה תמוז, שחיה שם בחמולה קטנה, יחד עם סבא, סבתא, ההורים והדודים. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

חן לפז (8) משדה צבי: הייתי בחינוך ביתי וחזרתי לבי"ס כי רציתי חברים
הוא נולד בחדר בבית של סבתא בארוחת שישי, מגדל תרנגולות וברווזים, חולם לטייל בכל העולם ולומד בבית ספר שהוריו בנו עבורו. הכירו את חן לפז, בן ה-8 משדה צבי. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

לב הרשברג, בן 8, מירושלים: דתי בבית של אבא וחילוני אצל אמא
כל הזמן הוא חייב לזוז ולכן בי"ס שמותר להיות בו איפה שרוצים מתי שרוצים – הוא מושלם בשבילו. לב מלמד אותנו כמה דברים על לימודים וגם על דו קיום במשפחה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

נבט, בת 7, מחוות בולוטין: אבא ואמא מצילים חיות בר
כשנבט הקטנה מתעוררת בבוקר היא אף פעם לא יודעת איזו חיה מיוחדת מחכה לה בחצר. יעל, למור, חסידה, תן? מי הגיע היום למרכז ההצלה של משפחתה? קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

מרקו גלאור, בן 6, מכפר ויתקין: חולם לפתוח מסעדה ללא גלוטן
יש לו שתי אחיות אבל בא לו אח; בביתו יש רק חדר שינה אחד – לזוג+3, שישנים יחד והוא יודע למצוא תחליף כמעט לכל דבר שיש בו גלוטן. הכירו את מרקו בן השש. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

בארי לפידות, בן 8, מכרם מהר"ל: "אני גר בבית הכי ירוק בארץ"
עבור בארי, קיימוּת היא לא סתם מילה שלומדים בביה"ס. הוילה שלו בנויה מבוץ וקש, הגז מיוצר מקומפוסט והמים ממוחזרים. הכירו את הילד הירוק מהמושב. קראו כאן את הכתבה המלאה. 

 

ליאו גולוב, בן 8, מאשדוד: "אני מפריע כי השיעור משעמם אותי"
לפעמים החומר בכיתה קל מדי עבור ליאו, ילד מחונן, המאובחן עם אוטיזם בתפקוד גבוה. "ואז אני עושה דברים רעים, למרות שאני לא רוצה שיעיפו אותי מהכיתה". קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

פסנתר בכל חדר: קטרינה גרביץ (8) לא הולכת לביה"ס ביום ג' כדי לנגן
הצצה לחייה המיוחדים של ילדה שיש לה 5 פסנתרים ואת החברות רואה רק בשבת, כדי שתוכל להספיק להתאמן בנגינה ובהחלקה על הקרח: "רוצה להיות פיית המוזיקה". קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אריאל (6) צועד את שביל ישראל: "אני מוביל את כל המשפחה ומנווט"
כשאבא ניסה לנווט הם טעו בדרך ואמא מתעייפת הכי מהר, אבל אריאל עמוס מהישוב צורית מוביל את כולם בבטחה, לעולם אינו מתעייף ושונא לעשות הפסקות. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

ליה קורקוס, בת 8, מרחובות: הכי קטנה בנבחרת האקרובטיקה
היא מתאמנת 3 שעות ביום, משתתפת בתחרויות ואפילו זוכה לא מעט ואת שיעורי הבית משלימה בשבת. הכירו את ליה בת ה-8: "אני הולכת לאימונים אפילו כשאני חולה". קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

רומי, בת 8: "אם אבא לא היה נכה, הוא לא היה מכיר את אמא שלי"
היא גרה בקומה 21 מעל כולם, יש לה תאומה ששונה ממנה בכל, היא לומדת בבי"ס ייחודי ואוהבת להשוויץ בכיסא הגלגלים של אבא. הכירו את רומי הקטנה מבאר שבע. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

חוקר הזוחלים הקטן מהדרום: יונתן גלבוע, בן 7, מאשל הנשיא
מבחינתו, תנו לו כל היום להסתובב בחוץ, להפוך אבנים ולמצוא זוחלים. טלוויזיה? בזבוז זמן. כך נראים חייו המיוחדים של יונתן, שבמקום לברוח מנחשים, דווקא מחפש אותם. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

רון גורפינקל, בן 8: הילד הירוק מקיבוץ כרמים
"חשוב להיות ירוק כי ככה אני עוזר לדורות הבאים, שיוכלו גם הם ליהנות מהסביבה". רון מדרום הארץ מסביר לנו מה הוא עושה כדי לשמור על העולם ולמה זה חשוב. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אור זוהר, בת 8 מקרני שומרון: "אבא בנה לנו בית מטייל בתוך אוטובוס"
למשפחה של אור יש בית גדול עם חצר גדולה ובריכה, אבל כמעט כל שבוע הם עוזבים אותו כדי להצטופף באוטובוס המטייל שלהם. "הכי כיף שכל המשפחה ביחד". קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

שלומי בצלאל, בן 8, מבת ים: "אבא מציל בים ואני עוזר לו"
עבור שלומי, הבן של יורם המציל, הקיץ הוא זמן מדהים של ים, גלישה ועזרה לאבא בתחנה, אבל את החורף הוא אוהב אפילו יותר, כי אז לאבא יש הכי הרבה זמן בשבילו. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

בניה גפן, בן 7, מאמציה: "ההורים אומרים שיום אחד נחזור לגוש קטיף"
הישוב הזמני שבו הוא גר כל חייו מלא בשלטי "חוזרים הביתה" ויש לו סרט כתום על היד, אבל האמת היא שבניה בן ה-7 לא מאמין שזה באמת יקרה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

מאי עוואבדי (8) מנצרת: אוהבת לקשט את הבית לכבוד כריסמס
בזמן שאנחנו מכינים את השמן והנרות, אצל מאי בבית שבנצרת כבר שבועיים הכל מנצנץ, מואר ומוכן לחגיגות עיד אל מילאד. ביקרנו אותה וגילינו מה החלומות שלה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

שקד קיל-קן, בת 8: אמא שלי רָבַּה, אבל אבא לא מאמין באלוהים
ביום כיפור היא תקעה בשופר ובערב שבת היא מדליקה נרות, אבל אחרי זה צופה בטלווזיה ונוסעת בשבת. שקד מגבעת עדה מספרת על הקהילה הרפורמית שלה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

לין חלבי, בת 7, מדליית אל כרמל: חולמת לעוף לסוריה ולהציל ילדים
בכל אחה"צ היא מבלה עם עשרות בני הדודים שלה ומהבית שלה, שנמצא על הר, אפשר לראות את כל דלית אל כרמל. זו לין חלבי ואלה החלומות והמחשבות שלה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

נעמי, בת 8, מנצרת עילית: גרה בקיבוץ שיתופי בתוך בניין ענק
כמו בכל קיבוץ, יש בו צרכניה ומגרש ומזכירות ומועדון – רק שהקיבוץ של נעמי נמצא בתוך בניין בעיר. איך חיים כשהשכנים לבנין שותפים איתכם בכסף ובכביסות? מיד תגלו. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

בִּינָה שומר בת ה-9 אוהבת לרקוד בסמטאות של צפת וגם של הודו
בגיל 9 היא נסעה כבר 3 פעמים להודו, לשליחות ב"בית יהודי" בלֶה והיא חולמת לגור ליד קודש הקודשים בירושלים. בינה מספרת על חייה הייחודיים בצפת העתיקה. קראו כאן את הכתבה המלאה. צילום: אפי שרייר.

פרויקט 100 ישראלים קטנים

קים גואטה מראשון לציון: בת 8 וכבר אלופת החלקה על הקרח
גם כשהיא קמה בחמש בבוקר לאימון וגם אחרי שעות החלקה ועייפות גדולה, היא עדיין אוהבת להחליק ונחושה לנצח בתחרות הבאה. הכירו את קים: נסיכת הקרח הקטנה. קראו כאן את הכתבה.

 

חנוך נמדר, בן 7: "אמא שלי מייצרת קנאביס ואבא בונה ארונות קודש"
הוא אוהב את שיעור פרשת השבוע כי הרב מצייר להם, יש לו את האחים הכי טובים בעולם ויש לו כמה עצות חינוך להורים ומורים. ילד נוסף בסדרת 100 ישראלים קטנים. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

גרה באוהל וחיה בטבע: ילדותה של זהר הרפז בת ה-8 מהישוב כליל
היא לומדת בבית ספר שעושים בו מה שרוצים, שותה חלב ישר מהעזים ליד הבית ובימים בלי שמש הבית שלה חשוך. הכירו את ילדת הטבע הקסומה מהישוב האקולוגי כליל. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אמילי גרנין, כוכבת "גאולה": "מדהים לראות את עצמך על המסך הגדול"
היא רק בכיתה ג' וכבר הספיקה לשחק את הבת של לוסי דובינצ'יק, את יובל שרף הצעירה וגם "להתחשמל" ממסלסל שיער. הכירו את אמילי, בת ה-9, מפתח תקווה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אלירן (6), אלוף הארץ בשחמט: "אני מרגיש חזק. ידעתי שאני הולך לנצח"
יש לו חוג שחמט כל יום וגם מאמן אישי, הוא אוהב ללמוד ואובחן כמחונן והוא חולם להיות מדען, אבל רוצה להישאר ילד לנצח. הכירו את אלוף ישראל בשחמט לגילאי עד 7. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אליסאם, בת 9, מכפר ראמה: "גרתי מול אטליז ולכן הפכתי לצמחונית"
היא היתה שומעת כל פעם כבש אחר סובל וצורח ממש מול ביתה, עד שבגיל 4 הודיעה אליסאם אשקר לגננת שלא תשים לה שניצל בצלחת. "הוא עובר התעללות בשבילי". קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

הדר חזן (8) מחולון: "בגיל 5 ביקשתי סוס. קיבלתי חוות סוסים שלמה"
היא חולמת להיות וטרינרית ומאלפת סוסים, חושבת שהורים צריכים להיות חברים ולא רק לחלק הוראות ורוצה להישאר ילדה לנצח. הדר מצטרפת ל"100 ישראלים קטנים". קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

יובל, בן 7 מרחובות: "אמא ואני משמידים חיידקים רעים במעבדה"
אבא שלו חוקר סרטן בהדסה ואמא שלו חוקרת חיידקים (טובים!) במכון ויצמן, אז מה לדעתכם יובל רוצה להיות כשיהיה גדול? כתבה נוספת בסדרת "100 ישראלים קטנים". קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

גילי פרץ, בת 9, מבית חורון: "יש לי שלושה התקפי אפילפסיה ביום"
הכי בעולם היא אוהבת לבלות עם המשפחה, כדי להירגע היא הולכת למצפור בישוב ואחרי התקפים היא עייפה ולא זוכרת מה קרה. כתבה נוספת בסדרת 100 ישראלים. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

תמר (8) מהקיבוץ גבים בעוטף עזה: "כל שנה בקיץ מתחילים הבומים"
היא אוהבת את הקיבוץ שלה, אבל בקיץ תמיד מפחדת. "זו התקופה שהם מתחילים לריב. אני לא יודעת למה". הכירו את תמר הרצל בת ה-8 שחולמת להיות שחקנית. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

יערה (7): "כורתים הרבה עצים ורצינו טבע, אז שתלנו לנו אחו לשחק בו"
היא אוהבת לרוץ בין העצים, לשתול זרעים ושתילים קטנים ולראות אותם הופכים לפטל או לחצב. הכירו את יערה מילר מבאר יעקב, שחולמת להיות ראשת ממשלה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

ליבי פשניצה, בת 7: "אמא ואבא אספו אותי מבית יתומים בפיליפינים"
כשהיתה פעוטה טיפסה בלילות מהמיטה שלה למיטות של ילדים בבית היתומים וישנה איתם. הכירו את ליבי מגבעת עדה, שחולמת לגור עם משפחתה המאמצת בפיליפיני. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אדם קידנה, בן 7, אריתראי: "לא יגרשו אותנו כי אנחנו מתנהגים יפה"
הוא חי בארץ כל חייו, מאמין שאלוהים מגשים משאלות לילדים טובים ורוצה שלא יהיו בעולם נרקומנים. אדם, בן של פליטים, מספר על חייו באיזור התחנה המרכזית בת"א. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

תהילה פרומן מתקוע: "כשאמרו לי שדקרו את אמא לא הצלחתי לבכות"
"המחבל שדקר את אמא היה רק בן 16", תהילה מספרת למה היא עדיין ממש אוהבת לגור בגוש עציון ואיך נצליח לעשות שלום בין יהודים לערבים. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

רותם רוזן, בת 8: "כיף שיש שני אבות. מכל אחד מהם ירשתי את האופי"
היא חולמת להיות שחקנית, אוהבת לטייל עם אבא אחד בעיר ועם השני לשבת בקפה ויודעת להסביר בדיוק איך יצרו אותה בעזרת פונדקאית בהודו. הכירו את רותם מתל אביב. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אור עדי בן ה-7: "יש לי 41 אלף עוקבים באינסטגרם והמון מעריצות"
בגילו הצעיר, אור כבר מתחזק חשבון אינסטגרם פעיל ושוקק חיים, עם מעריצות מאוהבות ואפילו כמה הצעות נישואים. הכירו את אור מחיפה, שמאושר מכל לייק נוסף. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

נעם בן ה-9 מהרובע היהודי: "כאן השם קרוב ושומע את התפילות"
יש לו 9 אחים ואחיות ושתי אחייניות; הוא גר בעיר העתיקה של ירושלים ("כאן השם הכי קרוב") וחולם שיוקם בית המקדש ("ואז הכל יהיה טוב"). הכירו את נעם קלופשטוק. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

ילד חוצה יבשות: אור בן ה-9 מספר איך זה להיות בן לאמא דיפלומטית
בגילו הצעיר, אור הספיק כבר לבקר בפרו, בצ'ילה, בתאילנד, בשוויץ וגם לחיות שנתיים בקוסטה ריקה בזמן שאמא ניהלה מחקר על שלום באו"ם. ואיפה לדעתכם הכי טוב לו? קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

מיוחד ליום השואה: בת ה-6 שהגיעה במקרה לפולין ונשלחה לברגן בלזן
דליה גביש שנולדה בחיפה ב-1937 הגיעה עם אמה לביקור מקרי בפולין ומצאה עצמה במחנה ריכוז. סדרת "מאה ישראלים קטנים" חוזרת איתה בזמן אל ימי המלחמה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

לגדול בשלישייה: "כשאחותי מקבלת מכה, סומרות לי השערות"
כשלאחד מהם כואב גם האחרים מרגישים, הם ישנים יחד באותה מיטה ויש להם שפת סתרים שאיש מלבדם לא מבין. דניאל, נטלי ואדם מספרים איך זה לגדול בשלישייה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

שיעורי בית? דברו עם הסוכנת שלה: הדוגמנית אליסה פייגין, בת ה-8 מר"ג
בגילה הצעיר הספיקה כבר לככב בקמפיינים של גולף, קסטרו, פלמינגו, הודיס, סקופ ועוד. הדוגמנית אליסה פייגין מספרת על חייה הייחודיים ומלאי ההתרגשויות. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

יובל ברישניקוב (9) מקרית ביאליק: מופיע על במות מגיל שנתיים וחצי
בפעם הראשונה הוא פחד, אבל אח"כ התגבר ומאז הוא מופיע על הבמה עם המון דמויות שונות, זוכר טקסטים בעל פה, שר ורוקד. הכירו את משפחת הבמה של יובל. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אלה, בת 6, מחוות יתיר בנגב: "בנינו את הבית שלנו בעצמנו, מבוץ"
"אני גרה בחווה מבודדת ומרוחקת, עוזרת להוריי בזריעה ובקציר, מטפלת בעזים, רוכבת על הסוסים ומעדיפה לא ללכת לבי"ס". אלה אורן מספרת בסדרת כתבות חדשה על אורח חייה הייחודי. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

כחל, בן 8, מגיתה: "אחי העיר אותי ואמר שאמא שלנו יולדת בסלון"
"המשפחה שלי אוכלת כמעט כל צהריים ביחד, מתחת לביתנו זורם נחל, אחה"צ אנחנו משחקים בטבע ליד הבית ובביה"ס שלי אין מבחנים". כחל ענבר מספר על אורח חייו המיוחד בישוב גיתה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

זהר סופר, בת 5, מערד: "החלטתי שלא בא לי להיות בגן, אז עליתי לכיתה א'"
ב-1 בספטמבר לא התחשק לה גן, אז היא הצטרפה לטקס של העולים לכיתה א' ומאז היא שם. פרויקט 100 ישראלים קטנים מציג את זהר, הילדה שאף אחד לא מחליט עליה. וחבל שתנסו. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

עידן, בן 8, משבט פאווז בעילבון: "כשאבא בצבא אני הגבר בבית"
הכירו את הילד הקוסמופוליטי עידן פאווז: הוא הולך לתפילה במסגד בימי שישי, משתתף בקידוש בערב שבת ומקשט אשוח בחג המולד. בחצר הוא מגדל חיות ובלילות חולם להיות כוכב כדורגל. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

תֹם, בת 8, מקיבוץ צבעון: "אמא ואבא שלי בנו לי קיבוץ"
בצריפים ישנים של הצבא, סמוך לגבול לבנון – החליטו 23 משפחות לבנות לעצמן קיבוץ. תֹם בת ה-8 עוד לא מבינה הרבה בערכי קהילה, חינוך ואקולוגיה. בינתיים היא רק יודעת שכיף לה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

רעות, בת 8, מפתח תקווה: "מתעוררת בבוקר מתי שאני רוצה"
היא לא הולכת לבית הספר ואין לה כיתה, מחנכת או מנהלת, אבל היא לומדת בכל יום המון דברים חדשים. רעות חייט בת ה-8 מספרת על חוויותיה והרפתקאותיה בחינוך הביתי. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

ליה, בת 7, מכפר סגול שבנגב: "לי ולאחותי יש כפר פרטי משלנו"
"אחר הצהרים אחותי ואני רוב הזמן לבד בכפר שלנו, בלי טלוויזיה ובלי חברים, אז אנחנו מנגנות בנבל ובחליל וממציאות לעצמנו כל מיני משחקי דמיון". ילדת השבוע: ליה נצר מצפון הנגב. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אליהו, בן 8, מלוד: "בשכונה שלנו גרים יחד ערבים, חרדים, דתיים וחילונים"
"יש הרבה דתיים שמפוזרים בעיר, אז בנינו את הגרעין התורני שמחבר בין כולם". אליהו פנחסי מספר על חיי הקהילה, על התפילות בביה"ס וגם על הקשר עם הערבים והחרדים בעיר. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אלה, בת 7, מתל אביב: "אמא ואני משפחה יחידנית"
"אמא שלי מאוד רצתה ילדה, אז היא הלכה לבנק הזרע, שזה לא בנק שמביאים בו כסף". אלה שושני גרה בשינקין, נוסעת באופניים ממקום למקום, חולמת להיות שחקנית והכי אוהבת לאכול סושי. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

מעין, בת 6, מבית ינאי: "בכל שנה אני עוברת דירה"
עכשיו היא גרה ממש מול הים, אבל לפני זה היא גרה בעפולה ולפני זה ברעננה וגם במעלה שומרון והיא רק בת 6. מעין בן המוריה מסבירה למה הכי כיף בעולם לנדוד כל הזמן. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

שריי מרחיב, בת 8, מחולון: "אני אוהבת להיות שומרונית"
אחר הצהרים היא לומדת תורה, בפסח מעלה קורבן בהר גריזים ולא אוכלת שום אוכל מוכן, אבל את חנוכה ופורים היא לא חוגגת בכלל. שריי מספרת איך זה לגדול בקהילה השומרונית. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

לני הגלבכר, בת 7, מפצאל: סבא ניצול שואה ואבא גרמני
"כשסבא פגש את אבא הוא היה קצת עצוב, כי הוא חשב שאולי אבא הוא אחד מהרעים שרוצים להרוג אותנו, אבל אחר כך הוא הבין שהוא טוב ליהודים". סיפורה של לני (7) מבקעת הירדן. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אלכס, בת 4, מברוש הבקעה: כולם בישוב שלי מבוגרים או תינוקות
"ההורים שלי רצו להקים ישוב חדש, אז אין פה בינתיים עוד ילדים. רק שלושה ממש קטנים. אני משחקת עם המבוגרים והכלבים והחתולים והסוסה". אלכס הקטנה מספרת איך זה לגור בישוב בהקמה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

עמנואל אסאו, בן 7 מרותם: אני חילוני בבית ודתי בבית הספר
בבוקר הוא יוצא לביה"ס עם כיפה וציציות, מתפלל ולומד תורה וחומשים, אבל אחר הצהרים הוא חוזר לבית חילוני לחלוטין. עמנואל בן ה-7 מספר איך זה לחיות בדו קיום בישוב דתי-חילוני. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

כליל, בן 6, ממצפה חרשים: נודד עם התיאטרון של אמא ואבא
פעמיים בשנה הוא אורז בגדים ומשחקים לחודשיים ונוסע לסיבוב הופעות עם הוריו: איך נראים חייו הלא-שגרתיים של כליל למפרט-סולג', בן למשפחת להטוטנים, שהיה מעדיף לא לגדול לעולם. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אליה, בת 8, מפרדס חנה: הייתי היהודיה היחידה בכיתה בכפר קרע
בביה"ס שלה מדברים בשתי שפות – עברית וערבית, חוגגים את כל החגים – מוסלמים ויהודיים וכשעצובים – הולכים לחסן המנהל לקבל סוכריה. אליה אלדר מספרת איך זה להתחנך בבי"ס דו לשוני. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

מקאריוס, בן 8, מכפר ורדים: חולם להיות ארכיבישוף בקפריסין
בבוקר לומד בבית ספר במעיליה ומתחנך בדרך הנצרות, אבל אחה"צ הוא משחק רק עם חבריו היהודים בכפר ורדים. מקאריוס חורי, ערבי-נוצרי, מלמד איך חיים בדו קיום. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

סיטה (7) מפרדס חנה: בביה"ס שלי לומדים מה שרוצים ואין מורים
בבית הספר "הבית העגול", מאמינים שילדים צריכים לעשות כל היום מה שהם בוחרים ומה סיטה בוחרת לעשות? היא דווקא בוחרת ללמוד ולהסתקרן ואפילו נהנית מכל רגע. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אמייל (7), ממעלות-תרשיחא: הוריי מצאצאי צד"ל, אבל אני ישראלית
משפחתה של אמייל, לבנונית-נוצריה, הוברחה מלבנון לארץ. כשאביה מדבר על צד"ל, על הגעגועים ועל תחושת התלישות שלו בארץ, היא לא מבינה. "אני מרגישה יהודיה כמו כל חברותיי". קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אביב לפיד, בת 8 משדרות: "אני גרה בקיבוץ קטן בתוך העיר"
הרחוב שלה נראה כמו כל רחוב אחר, אבל למעשה חיה בו קהילה שיתופית, עם קופת קיבוץ, חדר אוכל וחבורת ילדים שגדלה יחד, ממש כמו בקיבוצים של פעם. אביב מספרת איך זה עובד. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אוהד ריזונובר, בן 8 מקהילת העבריים בדימונה: "הבאתי אהבה למשפחה"
יש לו בגדים שונים, שפה אחרת, חגים ייחודיים ואוכל אחר, אבל כל זה לא מפריע לו להיות אהוב על חבריו בבית הספר ולאהוב ללמוד. אוהד מספר לנו על חייו המיוחדים בקהילת העבריים. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

עדי (8), ממושב מסלול: "אני חלש מחבריי, אבל מנצח בדברים אחרים"
הוא אמנם יותר חלש מאחרים ומתעייף מהר, אבל עדי, חולה במחלת ניוון שרירים, מצליח להיות תלמיד מצטיין, פעיל מסור במועצת התלמידים וחבר אהוב בכיתה ובתנועת הנוער. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

סול נאמן-גולן, בן ה-7 מקציר: "לא הולך לביה"ס ולומד מה שבא לי"
הוא ושני אחיו מתחנכים בשיטת אנסקולינג, שזה אומר שאם הם שואלים – מסבירים להם, אבל לא מלמדים אותם במיוחד. סול (7) מסביר איך זה עובד ולמה הוא ממש אוהב ללמוד. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

תיאטרון משפחתי: חיי הבמה של אביגיל קלדרון, בת ה-8 מפרדס חנה
לפני שנולדה כבר היתה דמות בהצגה ומאז היא חיה סביב ההצגות של הוריה ושיעורי התיאטרון בהן היא מלמדת עם אמה. הכירו את אביגיל – שחקנית מלידה, שחולמת (איך לא?) לכבוש את הבמה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

משפחת הפנימייה של נעם בן ה-7: "יש לי אח קטן ועוד 15 אחים אומנים"
משפחתו של נעם (7) משמשת משפחתון ל-15 נערים בכפר נוער לנערים. "הם אחים שלי בדיוק כמו אחי הקטן. במקום להיות בפנימייה, הם כאן, עם משפחה וחברים שאוהבים אותם". קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

עדי וזהר כפרי בנות ה-8 מציגות: מופע הקרקס המשפחתי שלנו
"אבא פותח את המופע, אמא יוצרת בבועות סבון, נעם עפה על הטיסו, מעיין עושה תרגילי אש, עדי וזהר באקרובלאנס ומיקה מחייכת ומנסה לא להפריע". משפחת כפרי במופע משפחתי. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

סיני גבעון, בת 7, מהישוב עזוז: "המדבר הוא הבית שלי"
אי שם בדרום הרחוק, סמוך לגבול מצרים, יחד עם עוד 19 משפחות, גרה לה בתוך קרוואן סיני הקטנה. "אני אוהבת לגור כאן, אבל הייתי רוצה שיהיה טיפה יותר ירוק". קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

יָהָאל, בת ה-8 מתלמי יפה: אני גרה באוהל מונגולי ומטפסת על עצים
בבוקר היא לא ממהרת להגיע לבי"ס לפני הצלצול. היא יוצאת מהאוהל, מאכילה את התרנגולות ויוצאת לטפס על עצים עם אביה או לטייל בשדות עם אמה. חייה המיוחדים של יָהָאל עוגן-נירז. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

יערה ושחר (8) מרמות מנשה: "אמא גדלה בקיבוץ ואבא באתיופיה"
"אם שואלים אותי בבי"ס למה אמא בהירה ואבא כהה, אני פשוט מסבירה שאבא מאתיופיה ואמא מישראל". התאומות שחר ויערה קדני מספרות על חייהן המיוחדים. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

טליה, 8, מעמק התימנים בירושלים: "אבא גדל בבית הזה ועכשיו אני"
העמק הקסום והציורי הזה, היה פעם איזור שומם בלי חשמל ומים. היום זה המקום האהוב על טליה תמוז, שחיה שם בחמולה קטנה, יחד עם סבא, סבתא, ההורים והדודים. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

חן לפז (8) משדה צבי: הייתי בחינוך ביתי וחזרתי לבי"ס כי רציתי חברים
הוא נולד בחדר בבית של סבתא בארוחת שישי, מגדל תרנגולות וברווזים, חולם לטייל בכל העולם ולומד בבית ספר שהוריו בנו עבורו. הכירו את חן לפז, בן ה-8 משדה צבי. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

לב הרשברג, בן 8, מירושלים: דתי בבית של אבא וחילוני אצל אמא
כל הזמן הוא חייב לזוז ולכן בי"ס שמותר להיות בו איפה שרוצים מתי שרוצים – הוא מושלם בשבילו. לב מלמד אותנו כמה דברים על לימודים וגם על דו קיום במשפחה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

נבט, בת 7, מחוות בולוטין: אבא ואמא מצילים חיות בר
כשנבט הקטנה מתעוררת בבוקר היא אף פעם לא יודעת איזו חיה מיוחדת מחכה לה בחצר. יעל, למור, חסידה, תן? מי הגיע היום למרכז ההצלה של משפחתה? קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

מרקו גלאור, בן 6, מכפר ויתקין: חולם לפתוח מסעדה ללא גלוטן
יש לו שתי אחיות אבל בא לו אח; בביתו יש רק חדר שינה אחד – לזוג+3, שישנים יחד והוא יודע למצוא תחליף כמעט לכל דבר שיש בו גלוטן. הכירו את מרקו בן השש. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

בארי לפידות, בן 8, מכרם מהר"ל: "אני גר בבית הכי ירוק בארץ"
עבור בארי, קיימוּת היא לא סתם מילה שלומדים בביה"ס. הוילה שלו בנויה מבוץ וקש, הגז מיוצר מקומפוסט והמים ממוחזרים. הכירו את הילד הירוק מהמושב. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

ליאו גולוב, בן 8, מאשדוד: "אני מפריע כי השיעור משעמם אותי"
לפעמים החומר בכיתה קל מדי עבור ליאו, ילד מחונן, המאובחן עם אוטיזם בתפקוד גבוה. "ואז אני עושה דברים רעים, למרות שאני לא רוצה שיעיפו אותי מהכיתה". קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

פסנתר בכל חדר: קטרינה גרביץ (8) לא הולכת לביה"ס ביום ג' כדי לנגן
הצצה לחייה המיוחדים של ילדה שיש לה 5 פסנתרים ואת החברות רואה רק בשבת, כדי שתוכל להספיק להתאמן בנגינה ובהחלקה על הקרח: "רוצה להיות פיית המוזיקה". קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אריאל (6) צועד את שביל ישראל: "אני מוביל את כל המשפחה ומנווט"
כשאבא ניסה לנווט הם טעו בדרך ואמא מתעייפת הכי מהר, אבל אריאל עמוס מהישוב צורית מוביל את כולם בבטחה, לעולם אינו מתעייף ושונא לעשות הפסקות. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

ליה קורקוס, בת 8, מרחובות: הכי קטנה בנבחרת האקרובטיקה
היא מתאמנת 3 שעות ביום, משתתפת בתחרויות ואפילו זוכה לא מעט ואת שיעורי הבית משלימה בשבת. הכירו את ליה בת ה-8: "אני הולכת לאימונים אפילו כשאני חולה". קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

רומי, בת 8: "אם אבא לא היה נכה, הוא לא היה מכיר את אמא שלי"
היא גרה בקומה 21 מעל כולם, יש לה תאומה ששונה ממנה בכל, היא לומדת בבי"ס ייחודי ואוהבת להשוויץ בכיסא הגלגלים של אבא. הכירו את רומי הקטנה מבאר שבע. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

חוקר הזוחלים הקטן מהדרום: יונתן גלבוע, בן 7, מאשל הנשיא
מבחינתו, תנו לו כל היום להסתובב בחוץ, להפוך אבנים ולמצוא זוחלים. טלוויזיה? בזבוז זמן. כך נראים חייו המיוחדים של יונתן, שבמקום לברוח מנחשים, דווקא מחפש אותם. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

רון גורפינקל, בן 8: הילד הירוק מקיבוץ כרמים
"חשוב להיות ירוק כי ככה אני עוזר לדורות הבאים, שיוכלו גם הם ליהנות מהסביבה". רון מדרום הארץ מסביר לנו מה הוא עושה כדי לשמור על העולם ולמה זה חשוב. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אור זוהר, בת 8 מקרני שומרון: "אבא בנה לנו בית מטייל בתוך אוטובוס"
למשפחה של אור יש בית גדול עם חצר גדולה ובריכה, אבל כמעט כל שבוע הם עוזבים אותו כדי להצטופף באוטובוס המטייל שלהם. "הכי כיף שכל המשפחה ביחד". קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

שלומי בצלאל, בן 8, מבת ים: "אבא מציל בים ואני עוזר לו"
עבור שלומי, הבן של יורם המציל, הקיץ הוא זמן מדהים של ים, גלישה ועזרה לאבא בתחנה, אבל את החורף הוא אוהב אפילו יותר, כי אז לאבא יש הכי הרבה זמן בשבילו. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

בניה גפן, בן 7, מאמציה: "ההורים אומרים שיום אחד נחזור לגוש קטיף"
הישוב הזמני שבו הוא גר כל חייו מלא בשלטי "חוזרים הביתה" ויש לו סרט כתום על היד, אבל האמת היא שבניה בן ה-7 לא מאמין שזה באמת יקרה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

מאי עוואבדי (8) מנצרת: אוהבת לקשט את הבית לכבוד כריסמס
בזמן שאנחנו מכינים את השמן והנרות, אצל מאי בבית שבנצרת כבר שבועיים הכל מנצנץ, מואר ומוכן לחגיגות עיד אל מילאד. ביקרנו אותה וגילינו מה החלומות שלה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

שקד קיל-קן, בת 8: אמא שלי רָבַּה, אבל אבא לא מאמין באלוהים
ביום כיפור היא תקעה בשופר ובערב שבת היא מדליקה נרות, אבל אחרי זה צופה בטלווזיה ונוסעת בשבת. שקד מגבעת עדה מספרת על הקהילה הרפורמית שלה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

לין חלבי, בת 7, מדליית אל כרמל: חולמת לעוף לסוריה ולהציל ילדים
בכל אחה"צ היא מבלה עם עשרות בני הדודים שלה ומהבית שלה, שנמצא על הר, אפשר לראות את כל דלית אל כרמל. זו לין חלבי ואלה החלומות והמחשבות שלה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

נעמי, בת 8, מנצרת עילית: גרה בקיבוץ שיתופי בתוך בניין ענק
כמו בכל קיבוץ, יש בו צרכניה ומגרש ומזכירות ומועדון – רק שהקיבוץ של נעמי נמצא בתוך בניין בעיר. איך חיים כשהשכנים לבנין שותפים איתכם בכסף ובכביסות? מיד תגלו. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

בִּינָה שומר בת ה-9 אוהבת לרקוד בסמטאות של צפת וגם של הודו
בגיל 9 היא נסעה כבר 3 פעמים להודו, לשליחות ב"בית יהודי" בלֶה והיא חולמת לגור ליד קודש הקודשים בירושלים. בינה מספרת על חייה הייחודיים בצפת העתיקה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

♥ קים גואטה מראשון לציון: בת 8 וכבר אלופת החלקה על הקרח
גם כשהיא קמה בחמש בבוקר לאימון וגם אחרי שעות החלקה ועייפות גדולה, היא עדיין אוהבת להחליק ונחושה לנצח בתחרות הבאה. הכירו את קים: נסיכת הקרח הקטנה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

חנוך נמדר, בן 7: "אמא שלי מייצרת קנאביס ואבא בונה ארונות קודש"
הוא אוהב את שיעור פרשת השבוע כי הרב מצייר להם, יש לו את האחים הכי טובים בעולם ויש לו כמה עצות חינוך להורים ומורים. ילד נוסף בסדרת 100 ישראלים קטנים. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

גרה באוהל וחיה בטבע: ילדותה של זהר הרפז בת ה-8 מהישוב כליל
היא לומדת בבית ספר שעושים בו מה שרוצים, שותה חלב ישר מהעזים ליד הבית ובימים בלי שמש הבית שלה חשוך. הכירו את ילדת הטבע הקסומה מהישוב האקולוגי כליל. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אמילי גרנין, כוכבת "גאולה": "מדהים לראות את עצמך על המסך הגדול"
היא רק בכיתה ג' וכבר הספיקה לשחק את הבת של לוסי דובינצ'יק, את יובל שרף הצעירה וגם "להתחשמל" ממסלסל שיער. הכירו את אמילי, בת ה-9, מפתח תקווה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אלירן (6), אלוף הארץ בשחמט: "אני מרגיש חזק. ידעתי שאני הולך לנצח"
יש לו חוג שחמט כל יום וגם מאמן אישי, הוא אוהב ללמוד ואובחן כמחונן והוא חולם להיות מדען, אבל רוצה להישאר ילד לנצח. הכירו את אלוף ישראל בשחמט לגילאי עד 7. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אליסאם, בת 9, מכפר ראמה: "גרתי מול אטליז ולכן הפכתי לצמחונית"
היא היתה שומעת כל פעם כבש אחר סובל וצורח ממש מול ביתה, עד שבגיל 4 הודיעה אליסאם אשקר לגננת שלא תשים לה שניצל בצלחת. "הוא עובר התעללות בשבילי". קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

הדר חזן (8) מחולון: "בגיל 5 ביקשתי סוס. קיבלתי חוות סוסים שלמה"
היא חולמת להיות וטרינרית ומאלפת סוסים, חושבת שהורים צריכים להיות חברים ולא רק לחלק הוראות ורוצה להישאר ילדה לנצח. הדר מצטרפת ל"100 ישראלים קטנים". קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

יובל, בן 7 מרחובות: "אמא ואני משמידים חיידקים רעים במעבדה"
אבא שלו חוקר סרטן בהדסה ואמא שלו חוקרת חיידקים (טובים!) במכון ויצמן, אז מה לדעתכם יובל רוצה להיות כשיהיה גדול? כתבה נוספת בסדרת "100 ישראלים קטנים". קראו כאן את הכתבה המלאה.

פרויקט 100 ישראלים קטנים

גילי פרץ, בת 9, מבית חורון: "יש לי שלושה התקפי אפילפסיה ביום"
הכי בעולם היא אוהבת לבלות עם המשפחה, כדי להירגע היא הולכת למצפור בישוב ואחרי התקפים היא עייפה ולא זוכרת מה קרה. כתבה נוספת בסדרת 100 ישראלים. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

תמר (8) מהקיבוץ גבים בעוטף עזה: "כל שנה בקיץ מתחילים הבומים"
היא אוהבת את הקיבוץ שלה, אבל בקיץ תמיד מפחדת. "זו התקופה שהם מתחילים לריב. אני לא יודעת למה". הכירו את תמר הרצל בת ה-8 שחולמת להיות שחקנית. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

יערה (7): "כורתים הרבה עצים ורצינו טבע, אז שתלנו לנו אחו לשחק בו"
היא אוהבת לרוץ בין העצים, לשתול זרעים ושתילים קטנים ולראות אותם הופכים לפטל או לחצב. הכירו את יערה מילר מבאר יעקב, שחולמת להיות ראשת ממשלה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

ליבי פשניצה, בת 7: "אמא ואבא אספו אותי מבית יתומים בפיליפינים"
כשהיתה פעוטה טיפסה בלילות מהמיטה שלה למיטות של ילדים בבית היתומים וישנה איתם. הכירו את ליבי מגבעת עדה, שחולמת לגור עם משפחתה המאמצת בפיליפיני. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אדם קידנה, בן 7, אריתראי: "לא יגרשו אותנו כי אנחנו מתנהגים יפה"
הוא חי בארץ כל חייו, מאמין שאלוהים מגשים משאלות לילדים טובים ורוצה שלא יהיו בעולם נרקומנים. אדם, בן של פליטים, מספר על חייו באיזור התחנה המרכזית בת"א. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

תהילה פרומן מתקוע: "כשאמרו לי שדקרו את אמא לא הצלחתי לבכות"
"המחבל שדקר את אמא היה רק בן 16", תהילה מספרת למה היא עדיין ממש אוהבת לגור בגוש עציון ואיך נצליח לעשות שלום בין יהודים לערבים. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

רותם רוזן, בת 8: "כיף שיש שני אבות. מכל אחד מהם ירשתי את האופי"
היא חולמת להיות שחקנית, אוהבת לטייל עם אבא אחד בעיר ועם השני לשבת בקפה ויודעת להסביר בדיוק איך יצרו אותה בעזרת פונדקאית בהודו. הכירו את רותם מתל אביב. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

אור עדי בן ה-7: "יש לי 41 אלף עוקבים באינסטגרם והמון מעריצות"
בגילו הצעיר, אור כבר מתחזק חשבון אינסטגרם פעיל ושוקק חיים, עם מעריצות מאוהבות ואפילו כמה הצעות נישואים. הכירו את אור מחיפה, שמאושר מכל לייק נוסף. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

נעם בן ה-9 מהרובע היהודי: "כאן השם קרוב ושומע את התפילות"
יש לו 9 אחים ואחיות ושתי אחייניות; הוא גר בעיר העתיקה של ירושלים ("כאן השם הכי קרוב") וחולם שיוקם בית המקדש ("ואז הכל יהיה טוב"). הכירו את נעם קלופשטוק. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

ילד חוצה יבשות: אור בן ה-9 מספר איך זה להיות בן לאמא דיפלומטית
בגילו הצעיר, אור הספיק כבר לבקר בפרו, בצ'ילה, בתאילנד, בשוויץ וגם לחיות שנתיים בקוסטה ריקה בזמן שאמא ניהלה מחקר על שלום באו"ם. ואיפה לדעתכם הכי טוב לו? קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

מיוחד ליום השואה: בת ה-6 שהגיעה במקרה לפולין ונשלחה לברגן בלזן
דליה גביש שנולדה בחיפה ב-1937 הגיעה עם אמה לביקור מקרי בפולין ומצאה עצמה במחנה ריכוז. סדרת "מאה ישראלים קטנים" חוזרת איתה בזמן אל ימי המלחמה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

לגדול בשלישייה: "כשאחותי מקבלת מכה, סומרות לי השערות"
כשלאחד מהם כואב גם האחרים מרגישים, הם ישנים יחד באותה מיטה ויש להם שפת סתרים שאיש מלבדם לא מבין. דניאל, נטלי ואדם מספרים איך זה לגדול בשלישייה. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

שיעורי בית? דברו עם הסוכנת שלה: הדוגמנית אליסה פייגין, בת ה-8 מר"ג
בגילה הצעיר הספיקה כבר לככב בקמפיינים של גולף, קסטרו, פלמינגו, הודיס, סקופ ועוד. הדוגמנית אליסה פייגין מספרת על חייה הייחודיים ומלאי ההתרגשויות. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

יובל ברישניקוב (9) מקרית ביאליק: מופיע על במות מגיל שנתיים וחצי
בפעם הראשונה הוא פחד, אבל אח"כ התגבר ומאז הוא מופיע על הבמה עם המון דמויות שונות, זוכר טקסטים בעל פה, שר ורוקד. הכירו את משפחת הבמה של יובל. קראו כאן את הכתבה המלאה.

 

שיעורי בית? דברו עם הסוכנת שלה: הדוגמנית אליסה פייגין, בת ה-8 מר"ג
בגילה הצעיר הספיקה כבר לככב בקמפיינים של גולף, קסטרו, פלמינגו, הודיס, סקופ ועוד. הדוגמנית אליסה פייגין מספרת על חייה הייחודיים ומלאי ההתרגשויות. קראו כאן את הכתבה המלאה.